Hőszivattyús rendszer működése
A hőszivattyús fűtésről korábban is beszéltünk, de most nézzük meg az előnyeit és a hátrányait.
Valójában nem mondható új megoldásnak, mivel a hűtőszekrény elvén működik, a nyomáskülönbséget kihasználva vonja el a hőt az egyik helyről és szállítja át a másikra. Valamilyen szinten hasonlít a klímás fűtéshez, azonban nem a szobát fűti, hanem egy közvetítő anyagot, ami utána a falban vagy a padlóban kering, ezáltal felmelegítve a lakást.
Sokan napelemekkel egészítik ki, hogy még látványosabb hatást érjenek el, amivel teljesen nullára csökkentik az energiafelhasználásukat, tehát a villanyszámlát.
Ha pedig ez nem lenne elég, akkor a nyári kánikulában is használható, csak éppen a légkondi szerepét fogja betölteni. Minden felhasználó a saját igényeit figyelembe véve választhatja ki a számára leghatékonyabb hőszivattyús fűtési fajtát.
Hány féle hőszivattyús rendszer létezik?
Ha körbenéznünk a piacon, akkor általában négyféle hőszivattyús fűtési rendszerrel találkozunk, amik nemcsak az világ különböző pontjain, hanem hazánkban is széles körben elterjedtek. Nézzük ezeket részletesebben!
Levegő – levegő hőszivattyús fűtés
Ahogy a nevéből következtethetünk, a hőt a levegőből nyeri ki és a levegőnek adja át. Sokan csak hőszivattyús klímának ismerik, bár lényegesen hatékonyabb, mint a házakban használt légkondik.
A hagyományos készülékeket mára inverteresek váltották fel, ami nemcsak a szivattyúban, hanem a klímában is megjelent. Milyen eredményekkel?
Mára a hőszivattyús klímaberendezések könnyedén megbirkóznak a -30 fokos hőmérséklettel, ugyanakkor nem kell a fűtés hatékonysága miatt sem aggódnunk.
Levegő - levegő hőszivattyú előnyei
A levegő – levegő hőszivattyú előnye, hogy nagyon gyorsan zajlik a telepítés, tehát nem veszítünk vele időt. A kedvező ár miatt Magyarországon sokan választják, főleg, hogy nálunk nem szoktak extrém hidegek lenni, vagy legalábbis nem hónapokig.
A felhasználók legtöbbje azért szereti, mert a téli fűtés mellett a nyári hűtésre is ugyanúgy használható, amihez végig megbízható működés jár.
Ha pedig valamilyen meghibásodást tapasztalunk, akkor a karbantartás gyors lesz és megfizethető. A könnyű kezelhetőség csak hab a tortán, gondoskodik arról, hogy bárki megtanulja.
Levegő - levegő hőszivattyú hátrányai
Ahogy megszokhattuk, a hátrányokkal is számolni kell. Mivel a rendszer a levegőt használja fel, így mindig számolnunk kell az áramlásból adód zajjal és levegőmozgással.
Igaz, hogy egy idő után megszokja az ember, de az elején mindenki hallani fogja azt a háttérből jövő zúgást, amiről először nem tudja, hogy micsoda.
Ugyanez igaz a légmozgásra is, meg kell szokni, hogy enyhe szellő fúj az arcunkba, és ha az egészségi állapotunk miatt ez zavar, akkor olyan beltéri egységet kell választani, ami megoldja ezt a problémát.
Levegő – víz hőszivattyú
Ma ez a legelterjedtebb berendezés, a legtöbben hőszivattyús kazánként ismerik. Itt mindig a levegőből nyerjük ki az energiát, és a vizet melegítjük fel vele.
A levegő mindenhol megtalálható, így szó szerint bármikor felhasználható.
A hőszivattyú ezt használja ki, mivel először beszívja a vizet, majd egy hőcserélőn keresztül lehűti és kivezeti a természetbe.
Két fő csoportját különböztetjük meg, az egyik a monoblokk, a másik a split, előbbinek nincs külön kültéri és beltéri egysége, utóbbinak azonban van.
Levegő - víz hőszivattyú előnyei
A levegő – víz hőszivattyús fűtés előnye, hogy gyorsan és egyszerűen telepíthető. Nem kell földmunkával fúrással vagy kútásással számolni, mivel a levegő mindenhol megtalálható.
Az egyszerű telepítés egyszerű karbantartás jelent, tehát az olcsóbb befektetések élén áll. Bővebben a levegő-víz hőszivattyú telepítéséről és az árakról az alábbi linken olvashat.
A hatékonysága miatt sokan már létező fűtési rendszerrel szokták keverni, de azokban az évszakokban, ahol a hőmérséklet nem megy huzamosabb ideig 10 fok alá, ott egyedül is megállja a helyét.
Levegő - víz hőszivattyús rendszer hátrányai
Ebből következtethetünk a hátrányára, ami sajnos hazánkban is meglátszik.
A hőszivattyú mindig a külső hőmérséklettől függ, csak akkor jó a teljesítménye, ha az időjárás megkegyelmez nekünk.
Magyarország évi átlaghőmérséklete szerencsére nem túl alacsony, de fel kell rá készülnünk, hogy néhány héten keresztül az energiafogyasztás lényegesen megugrik majd.
Az is a hátrányok közé tartozik, hogy főleg alacsony hőmérsékletű felületek főtésére alkalmas, tehát a radiátor helyett a padlóba, a falba vagy a mennyezetbe szokták igazán kihasználni a tulajdonságait.
Víz – víz hőszivattyú rendszer
Ebben a kategóriában mindig vízkivétel nélküli és vízkivétellel működő hőszivattyú közül tudunk választani. A vízkivétel nélküli a földet vagy a felszíni vizeket használja fel. Ezek a második legfelkapottabbak, azonban mindig szükségünk lesz valamennyi szabad földterületre, mivel a felső talajréteg 100 méter mélységig raktározza el a geotermikus energiát.
Amennyiben nincs elég helyünk, akkor földszondás kivitelben is választhatunk. A talajkorrektoroknak vízszintes kialakítása van, a föld hő szondák azonban mindig vízszintesek.
víz - víz hőszivattyú előnyei
A víz – víz hőszivattyú előnye, hogy nagyon gazdaságos megoldás, azonban Magyarországon kevés házban található meg. Amennyiben rendelkezünk elég hellyel, megszerezzük a szükséges összeget a beruházáshoz, akkor
elbúcsúzhatunk a későbbi villanyszámlától, mivel nagyon stabil hőszivattyús fűtést kapunk érte cserébe
A hatékonyság pedig nemcsak a tulajdonosnak, hanem a Földünk állapotának is kedvez.
víz - víz hőszivattyú hátrányai
Hátránya, hogy magas elvárásokat támaszt a talajvíz minőségével szemben, ami a magyar földön keményebb szokott lenni az átlagnál, így nem mindig használható.
A jogszabályok miatt a felhasznált vizet vissza kell juttatni a helyére, ami rontja a hatásfokot, hiszen lényegesen több energiafelhasználással jár. Egy nyerő kútra általában kettő nyelő kutat kell elhelyezni, ami növeli a beruházási költségeket, így sok felhasználó inkább más megoldáshoz folyamodik.
Talajkollektoros hőszivattyú
Ezt a rendszert földkollektoros hőszivattyúként is ismerjük, a lényege, hogy mindig a felső talajréteg hőjét hasznosítja, amit a fagynak ellenálló csövekben visz tovább. Itt általában 1,5 méteres mélységről beszélünk, miközben figyelembe vehetjük a kerti növényeket is. Ez arról biztosítja a vásárlót, hogy
utólag is beszerelhető, nem csak az építkezés során
Amikor virágok vannak a cső fölött, akkor minden esetben legalább 30 centiméter távolság választja el a csöveket a növényektől. A talajkollektorokban mindig víz és propilénglikol kering, de nem kell a mélybe ásnunk, hanem a talajhoz közel marad, bár vízszintesen így is eléri a több száz méter hosszt.
talajkollektoros hőszivattyú előnyei
A talajkollektoros fűtés előnye, hogy nagyon jó a hatékonysága, és a többi megoldáshoz képest állandónak számít.
Nem számít, hogy téli fagy van odakint vagy nyári kánikula, ugyanúgy ki tudjuk használni. Az is az előnyök között szerepel, hogy nem kell engedélyt kérnünk a talajmunkához, csak megfelelő nagyságú területre lesz szükség.
talajkollektoros hőszivattyú hátrányai
Ebből következnek a hátrányok is. Ha egy 100 négyzetméteres házat akarunk kifűteni vele, akkor nagyjából 300 négyzetméteres kertre lesz szükségünk, mivel a rendszer helyigénye igen nagy. A csövek lefektetéséhez nagy földmunka kell, ami egyáltalán nem költséghatékony. A telepítés kicsit macerás és hosszabb időt vesz igénybe, ráadásul a csövek közelében nem lehet sem fát ültetni, sem épületet felhúzni.
Hőszivattyú fűtési rendszer előnyei és hátrányai általában
A hőszivattyús fűtési rendszer általánosságban véve rengeteg előnnyel rendelkezik. Ha végignézzük az alábbi felsorolást, akkor lehet, hogy azonnal kedvünk támad energiaforrást cserélni és inkább a geotermikus erőkre bízni magunkat. Nézzük a konkrét előnyöket!
- Hatékonyság. A hőszivattyú általában hatékonyabb a többi rendszernél. A működéséhez szükséges energia többszörösét tudja a környezetéből elvonni, bizonyos berendezések hatásfoka az 500%-ot is eléri!
- Gazdaságos. Nem szabad csak a havonta kifizetett számlákat nézni, hanem érdemes inkább az egészet figyelni. A hőszivattyú kiépítésénél nincsen kémény, nem kell fűtőanyagot tárolni, nem kell kéményseprőnek kijönnie és nincs gázbekötés. Ha pedig a működését nézzük, akkor sokkal gazdaságosabb, mint a klíma működtetése és a meleg víz előállítása.
- Értékes. Csak mellékesen kell megjegyezni, hogy a ház értékén is emel, így egy későbbi eladás során megtérül a befektetés.
- Biztonságos. Nincs szénmonoxid mérgezés, nincs robbanás, az egész család nyugodtan aludhat mellette.
- Környezetbarát. Nincs károsanyag kibocsátás, ezzel máris megelőzi a legtöbb rendszert, bár érdemes megnézni a hátrányoknál kifejtett pontot is!
- Független. Nem kell többé tartani a szolgáltatók áraitól, végre saját magunknak termeljük meg a szükséges energiát.
- Kényelmes. A hőszivattyús fűtési rendszer mindig halk, az elindítás egy gombnyomással történik, bárki megtanulja a használatát.
- Támogatott. Ha a hőszivattyús fűtést választjuk, akkor állami támogatást kérhetünk rá.
Ahogy mindig, a hőszivattyús fűtés hátrányai is megérdemelnek pár sort. Mielőtt eldöntjük, hogy milyen energiát fogunk használni, érdemes elolvasni ezt a részt.
- Áramhasználat. Igen, a hőszivattyú működéséhez áram kell, ennek a termelése és szállítása pedig környezetszennyezéssel jár, ami az ökológiai mérleget lényegesen lerontja.
- Drága. A beruházási költség általában 8 év alatt térül meg.
Hőszivattyús fűtési rendszer beépítésének a költsége
A hőszivattyús fűtési rendszer beépítése főleg az építkezésnél éri meg, utólagos kialakítása költségesebb lesz. A végleges hatékonyság mindig függ a már meglévő fűtési rendszertől, de ha például csak padlófűtésünk van, akkor összeegyeztethetjük a kettőt.
Az új építésű házaknál mindig a tervezővel kell egyeztetni, aki az általunk kiválasztott rendszerhez hozzáveszi az épület felépítését és a jellegét.
A végösszeg igazából attól függ, hogy mekkora teljesítményű hőszivattyút választunk.
Egy átlagos családi háznál a levegő – víz hőszivattyús rendszer 2-3 millió forintba kerül, a geotermikus pedig akár 6 millió forint is lehet.
Az árakat nagy mértékben befolyásolja a fűteni kívánt épület mérete, és a rendelkezésre álló kert nagysága.
Megéri fűteni hőszivattyúval? Mennyi idő alatt térül meg?
Az egyszerű válasz: IGEN!
Amennyiben van rá keretünk, mindenképpen megéri a hőszivattyút választani. A jól megtervezett rendszer és a plusz napelem minden későbbi problémát áthidal, így nem kell sem a meleg vízért, sem az áramért fizetnünk. Ha új építésű háznál alkalmazzuk, akkor 3 év alatt megtérülhet, ellenkező esetben meg kell várnunk az egy évtizedet is. Fontos kiemelni, hogy aki nem teljes felújítás végez, annak a hőszivattyús fűtés hátrányai nagyobbak lesznek, és nem minden esetben éri meg!
A hőszivattyús fűtés akár örök életűnek is nevezhető, ha rendszeresen karban van tartva. Ha pedig rászántuk a telepítésre a milliós összeget, akkor ne hagyjuk, hogy éppen a rutin karbantartások miatt menjen tönkre!
Hogyan válasszunk hőszivattyút?
Mindig keressünk fel egy szakembert, aki a lakóhelyünk adottságai alapján megmondja, hogy melyik fűtési rendszerrel érdemes próbálkoznunk. Az egyre szigorodó energiafogyasztási szabályok minden felhasználót köteleznek a változásra, érdemes minél hamarabb rászánni magunkat a lépésre, de
csak olyan céget keressünk, aki azt is közli velünk, ha nem éri meg a befektetés
Az ABGreen Kft. garanciálisan vállalja a hőszivattyús rendszerek telepítését! Keressen minket bizalommal!